Plynový sporák

Plynový sporák

Dalším asi vůbec nejrozšířenějším typem kuchyňských sporáků jsou ty plynové. Původní verze plynových sporáků vypadaly spíše jako vysoká obdélníková krabice se čtyřmi hořáky na varné ploše a plynovou troubou. Je to jedna z nejlevnějších variant jak na pořízení, tak i na provoz, přesto není vaření na plynu tak efektivní jako například na sklokeramické nebo indukční desce.

Během let spokojeného užívání prošly plynové sporáky pořádnou proměnou. Plná dvířka trouby nahradila efektivnější prosklená, změnil se také design mřížky nad hořáky a u některých typů přibil také vestavěný zapalovač pro pohodlnější a bezpečnější zapalování hořáků. Na varné ploše jsou čtyři plynové hořáky o různých velikostech pro rozličně velké hrnce. Optimalizuje se tak zbytečný únik tepla kolem hrnců.

Jedinou větší nevýhodou oproti elektrickým sporákům je snad jenom nepřesná regulace teploty a nerovnoměrné rozložení tepla při pečení.

O webu

Na našich webových stránkách najdete nejrůznější informace a tipy ze světa kuchyňských sporáků a vařičů. Řekneme vám podle čeho a jak se sporáky dělí a rozlišují. Zjistíte také, že největší oblibě se těší sklokeramické a indukční varné desky. Prozradíme vám také co jsou to kombinované sporáky a jaké možné varianty se dají sehnat nebo spojit.