Sporáky s indukční deskou

Sporáky s indukční deskou

Sporáky s indukční deskou můžeme zařadit mezi elektrické. Obvykle indukční deska, která se prodává samostatně kombinuje s elektrickou troubou, takže zde nedochází ke kombinaci zdroje energie.

Indukční deska funguje na principu indukčního ohřevu. Pod varnou plochou desky je měděná cívka, která je napájena střídavým elektrickým proudem. Vzniká v ní magnetické pole, jenž působí na vodivé dno hrnce, kde se indikují vířivé proudy měnící se díky elektrickému odporu na teplo. Vlastně se ohřívá nádoba, v níž vaříme a v zápětí se od ní začnou ohřívat potraviny uvnitř. Podmínkou pro použití indukční desky je nutnost elektrické vodivosti používaného nádobí. Určitě se vám tedy na indukční desce nepodaří nic uvařit ani ohřát například ve skle či keramice.

Díky využití indukční cívky a magnetického pole se ohřívá nádoba, nikoliv samotný povrch varné plochy a tak se snižuje možnost popálenin apod. Varná plocha je navíc vyrobena ze špatně nebo dokonce absolutně nevodivého materiálu. Povrch plotýnky je tak rozpálený pouze od horkého hrnce, pánve apod.

Indukční deska je nejúspornější variantou sporáku. Doba ohřevu po v porovnání s plynovými či elektrickými sporáky znatelně kratší, díky indukčnímu ohřevu nedochází k tepelným ztrátám, což šetři nejen čas ohřevu, ale také spotřebu elektrické energie, která je už i tak velmi nízká. Ohřev je navíc rovnoměrný a intenzita jde nastavit na digitálním display. Protože je jeho povrch jednolitý a hladký dá se plocha krásně očistit a odpadá tak zanášení špíny.

Bohužel ale všechno má svá pro i proti. To platí také u indukční desky. Je to především podmínka používání nádob z elektricky vodivého materiálu. Indukční desku by navíc neměli používat lidé se srdečními stimulátory. Indukce může ohrozit fungování tohoto přístroje.

V poslední řadě je nevýhodou také cena desky. Je podstatně vyšší než cena jakéhokoliv jiného vařiče, ale úspory, kterých s ní dosáhnete za to určitě stojí!

O webu

Na našich webových stránkách najdete nejrůznější informace a tipy ze světa kuchyňských sporáků a vařičů. Řekneme vám podle čeho a jak se sporáky dělí a rozlišují. Zjistíte také, že největší oblibě se těší sklokeramické a indukční varné desky. Prozradíme vám také co jsou to kombinované sporáky a jaké možné varianty se dají sehnat nebo spojit.